image
KENT BİLGİ SİSTEMİ

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Kent Bilgi Sistemi, Kurumumuzun tüm işlemlerinin tek çatı altında yürütüldüğü ve aynı zamanda vatandaşlarımıza güvenilir, hızlı hizmet sağlayan yazılım programıdır.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Coğrafi Bilgi Sistemleri Belediye sınırları içerisinde konumsal ve öznitelik verilerini ortak bir noktada sunumu için altlık verileri hazırlamakta, işlemekte ve güncel tutmaktadır. Altlık veri niteliğindeki verileri sayısal ortama aktararak (sayısal harita), üzerinde konumsal analizler yapmaktadır.

image
E- BELEDİYE

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi (www.eskisehir.bel.tr) E-Hizmet Kapısı üzerinden Borç Sorgulama / Ödeme, Yeni İstek / Şikayet, Borç Sorgulama / Ödeme, Sicil No Öğrenme, Sicillerim, Ödemelerim, İstek / Şikayetlerim, Kira Sözleşmelerim, İlan Reklam Vergisi işlemleri kolaylıkla yapılabilmektedir.

E- Belediye uygulamalarımızla vatandaşlarımız belediyemize gelmeden işlemlerini gerçekleştirerek zaman ve kaynak tasarrufu sağlanmaktadır.

image
E- DEVLET ENTEGRASYONU

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi E-Devlet Kapısı (www.turkiye.gov.tr) üzerinden vatandaşlara hizmet sunmaktadır. Vatandaşlarımız kendilerine ait sicil bilgilerini, tahakkuk ve tahsilat bilgilerini görebilmektedirler.


image
MOBİL UYGULAMALAR

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Mobil Uygulamamız ile vatandaşlarımız belediyemiz haber ve duyurularını görüntülemenin ve belediyemize anlık olarak isteklerini iletmenin yanı sıra kendilerine ait iş ve işlemleri yapabilmektedir


image
MEZARLIK BİLGİ SİSTEMİ

Mezarlık Bilgi Sistemi ile vatandaşlarımız internet üzerinden mezar yeri sorgulaması yapabilmektedir. Aynı zamanda sisteme entegre edilen Mezarlık Krokisi üzerinden çıktı alabilmekte ve aranılan mezar yerine kolaylıkla ulaşabilmektedir.


image
AKILLI KAVŞAK SİSTEMİ

Sistem aşağıda sıralanan basamakları takiben kavşaklarda yaya-araç güvenliğini sağlamaya yönelik hazırlanmıştır. Sistem sayesinde birbiri ile koordineli çalışan kavşaklar üzerinde Araç Sayımları, Farklı Senaryolar, Simülasyonlar, Veri Depolama, Optimizasyon, Anında Müdahale gibi hamleler kolaylıkla yapılmaktadır.


image
AKILLI DURAK YOLCU BİLGİLENDİRME SİSTEMİ VE ESKİŞEHİR ULAŞIM MOBİL UYGULAMASI

Uygulama, Trafik Kontrol Merkesi yönetiminde olan Akıllı Sinyalizasyon Sistemi ile entegre olarak çalışmaktadır. Bu sayede vatandaşların ulaşımlarını doğru zaman diliminde planlamalarını sunarak ulaşmak istedikleri noktaya en uygun ulaşım aracını seçmelerini sağlamaktadır.


image
MOBİL EĞİTİM OTOBÜSÜ

İlçeleri tek tek dolaşan Mobil Eğitim Aracı ile özellikle çocuklara, gençlere ve kadınlara, Güvenli İnternet Kullanımı, E-devlet İşlemleri, Temel Bilgisayar Kullanımı, Sosyal Medya Uygulamaları ve Microsoft Office Programları konularında eğitim verilmektedir. Teknolojik olanakların daha kısıtlı olduğu bölgelerimizde kurumların ve vatandaşların talepleri üzerine belirli programlar dahilinde hizmet veren Mobil Eğitim Aracı ile fırsat eşitliğinin sağlanması, her yaştan vatandaşımızın dijital okur yazarlığının arttırılması, güncel teknolojilerden haberdar olabilmesi ve akıllı şehirleşme basamağında yer alabilmesi amaçlanmaktadır.

image
FİBEROPTİK ALTYAPI VE ÜCRETSİZ Wİ-Fİ

Mevcutta bulunan fiber alt yapısı ile belediyemiz bünyesinde bulunan birimlerimiz arasında hızlı, kesintisiz ve güvenli veri akışı sağlanmakla beraber, fiber optik altyapıyı tramvay duraklarında bulunan Akıllı Durak Yolcu Ekranları ve Kamera Sistemleri de kullanmakta olup ayrıca halkımıza şehrin önemli noktalarında ücretsiz Wİ-Fİ hizmeti sunulmaktadır.

image
ÇÖPLERDEN ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİMİ VE KATI ATIK GERİ DÖNÜŞÜM TESİSİ

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Çevre Mevzuatı hükümlerine göre evsel katı atıklardan enerji üretim tesisi kurulmuştur. Bu proje kapsamında;

  • Mekanik Ayırma Tesisi
  • Biyometanizasyon Tesisi
  • Depo Gazı ve Biyogazdan Elektrik Enerjisi Üretim Tesisi
  • Sera

Bölümlerinden oluşan tesis Eskişehir İli, Odunpazarı İlçesi, Sarısungur Köyü 466.Sokak (Seyitgazi ? Afyon Karayolu) mevkiinde yer alan 180.000 m²?lik alan üzerindedir. Toplam 11.2 megavat/saat enerji üreten bu tesisimiz tam kapasite ile çalıştığında 95 bin hanenin günlük elektrik ihtiyacını karşılayarak, üretim sırasında ortaya çıkan ısıyı da tesis içerisinde bulunan seraya aktararak Eskişehir'i güzelleştiren rengarenk çiçeklerin üretilmesine destek oluyor.

image
GÜNEŞ ENERJİ PANELLERİ

Mamuca Mahallesi 999kWe Şebeke Bağlantılı Fotovoltaik Güneş Enerjisi Santrali Projesi ile Eskişehir Büyükşehir Belediyemizin amaçları;

  • Doğayı korumak,
  • Elektrik enerjisini güneşten sağlayarak belediyenin giderlerini azaltmak,
  • Şehre gelir sağlamak ve enerji konusunda da dışa bağımlılığı azaltmak,
  • Köylümüze ve çiftçimize de destek olmaktır.

Ayrıca önümüzdeki yıllarda belediyemize ait 3 yeni alanda da toplamda yaklaşık 7 megavat kapasiteye sahip Güneş Enerjisi Santrali kurulmasını planlıyoruz.


image
AKILLI AYDINLATMA VE SULAMA SİSTEMLERİ

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi sorumluluğundaki parklarda uyguladığı akıllı aydınlatma sistemi ile yaklaşık % 50 enerji tasarrufu sağlanmıştır.

Ayrıca belediyemiz tarafından kullanılan sulama sistemleri sayesinde sulama yapılacak alanda personel ve ekipmana ihtiyaç olmadan sulama işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu sayede zamandan kazanç, su tüketiminden de tasarruf sağlanmaktadır.


image
HAFRİYAT YÖNETİM BİLGİ SİSTEMİ

Hafriyat Yönetim Bilgi Sistemi ile şehirde bulunan tüm hafriyat alanları izlenebilmektedir. Hafriyat taşıyan araçların bilgisine, hafriyat dökülecek alana ne zaman giriş-çıkış yaptığı bilgisine anında ulaşılarak hafriyat araçları tek noktadan kontrol edilebilmektedir. Ayrıca hafriyatın depolandığı alanın doluluk oranına, nerelere hafriyat boşaltıldığına ve daha birçok bilgiye ulaşmak mümkündür. Sistem sayesinde ulaşılan bütün verilerin yanında kaçak hafriyat dökümlerinin önüne geçilebilmekte ve şehirde oluşabilecek çevre kirliliği önlenmektedir.


image
ALT YAPI BİLGİ SİSTEMİ

Eskişehirde mevcut olan içme suyu, kanalizasyon, yağmur suyu şebekelerine ait verilerin toplanmasını ve gerekli yazılımlarla veri tabanına aktarılmasını sağlamaktadır. Altyapı hizmetlerinin koordinasyon içinde yürütülmesi amacıyla altyapı kurumlarından gelen verileri grafiksel ortama aktararak web ara yüzü ile hizmete sunan sistemdir.


image
ELEKTRONİK KARTLI SAYAÇ (EKS)

Yaklaşık 390 bin vatandaşımıza Elektronik Kartlı Su Sayacı ile hizmet verilmektedir. Elektronik Kartlı Sayaçlar ile birlikte fatura başta olmak üzere pek çok abone sorunu ortadan kalkmıştır.


image
SU MATİK KREDİ YÜKLEME NOKTASI

Elektronik kartlara su kredisi yükleme işleminin 7 gün 24 saat boyunca otomatik olarak gerçekleşmesi amacıyla ?Kredi Yükleme Makineleri? kent genelinde 32 noktada hizmet vermektedir. Ayrıca 2 mobil araç ile gezici kredi yükleme hizmeti verilmektedir.


image
SCADA SİSTEMİ

Yenilenen kullanma suyu hatlarının basınç ve şebeke kontrolü yapılarak hatların sağlıklı çalışması, SCADA sistemi ile kontrol altında tutulmaktadır. Bu sistem için ESKİ Genel Müdürlüğü?nde bilgisayar kontrol merkezi kurulmuştur.


image
ATIK SU YÖNETİMİ

Tesis, bir taraftan Eskişehir'in atık sularını arıtırken aynı zamanda kendi elektrik ihtiyacının büyük bir bölümünü de arıttığı atıklardan elde etmektedir. Eskişehir'in kanalizasyonunu gerçek anlamda arıtan yeni arıtma tesisi Porsuk Çayından faydalanan çiftçilerin sağlıklı sulama suyu alabilmeleri için de büyük önem taşımaktadır.


Kayıt Ol

Kayıt olun en son gelişmelerden haberdar olun

Kaydı Tamamla